Takarékra csavart soproni kultúra új vezetőkkel
2023. január 17. 16:00
Az energiaválság az élet számtalan területén kényszeríti az embereket és a döntéshozókat stratégiájuk átgondolására, de talán a legnagyobb pofonokat a kulturális szféra kapja. Merthogy sokan gondolják úgy, hogy színház, múzeum, galéria nélkül lehet élni, művelődni meg ráérünk majd akkor, amikor minden más rendben lesz. Akár igazuk van, akár nem, a kulturális intézmények fenntartói sok helyen vagy az átmeneti bezárás mellett döntöttek, vagy takarékra tették a lehetőségeket.
Sopronban ebben a különleges és nehéz helyzetben kezdték az új évet a környék kulturális intézményei. Rögtön azzal indított a január, hogy az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetőjét, Egresitsné Firtl Katalint leváltották. Bocsánat: új feladatot kapott. Fertődön tehát biztos az új vezető, aki a hírek szerint a fővárosból érkezik.
Biztosan új ügyvezetője lesz a Pro Kultúra Sopron Nonprofit Kft.-nek, a város művelődési intézményeit irányító önkormányzati megacégnek. Az előző igazgató hirtelen távozása miatt most kettős és ideiglenes vezetéssel működő kft. ügyvezetői állására kiírt pályázat január 13-án, pénteken lejárt. (Az ideiglenes ügyvezetőknek viszont október végéig tart a megbízatásuk.) Egyelőre kevesek tudják, hogy hányan pályáztak érvényesen és van-e köztük olyan, akit támogatni tud a minisztérium és az önkormányzat is. Mivel a színház is a Pro Kultúrához tartozik, fentről is figyelik, kinek osztják majd az állami támogatást, de a döntést mégiscsak Sopron közgyűlése hozza majd meg. Csak az a kérdés: mikor. Fennáll az a lehetőség, mondhatni még logikus is lenne, ha most érvénytelennek minősítenék a pályázatot. Ebben a rendkívül bizonytalan helyzetben nehéz kulturális stratégiával pályázni, az önkormányzat a két ideiglenes ügyvezetőn keresztül meg úgyis keményen kézben tartja a dolgokat. A színház már egyébként is a művelődési központba költözött...
Elméletileg a Soproni Petőfi Színház is új vezetőt kapna az idén, de ez egyrészt összefügg a Pro Kultúra ügyvezetői pályázatával, másrészt itt már valóban annyi a bizonytalansági tényező, hogy csak találgatni lehet. A színház vezetésére nem írnak ki önálló pályázatot, hiszen az a Pro Kultúra része. Ha egy pályázat úgy készült, hogy megnevezi a leendő ügyvezető, kivel képzeli el az együttműködést a színház élén, az egy jól kezelhető helyzet. Vagy pályázhat úgyis valaki, hogy ért a közművelődéshez, és ért a színházhoz is. Vagy azt mondja, hogy nem kell ide állandó társulat, majd egy befogadó színházzal megoldja. A gazdasági körülmények most nagyon ebbe az irányba mutatnak, még ha ez presztízsveszteséggel jár is...
Még bizonytalanabb a helyzete a Sopron Balettnak, akik tíz évük alatt nem váltak önálló intézménnyé, a színház tánctagozataként működnek erősen függő helyzetben. Jövőjüket majd az új ügyvezető rajzolja fel - ha felrajzolja.
Ugyanilyen bizonytalan az is, mikor nyit ki újra az energiaválság miatt bezárt GYIK Rendezvényház. Kinyit-e egyáltalán? A régi óhaj, a halkan már meg is ígért soproni képzőművészek munkáit bemutató galéria pedig megint lekerül a napirendről.
Sopron az elmúlt tíz-tizenöt évben kicsit pórul is járt a beruházásaival. Az uniós pénzek lehetőséget adtak a nagy építkezésekre, felújításokra, de mire elkészült az épület, az üzemeltetésére nem marad sem pénz, sem energia. Jó példa erre a Szent Mihály-templom melletti sekrestyésház, amire hiába költöttek temérdek pénzt, zárva van. Évek óta nem látogatható a Nagycenki Széchenyi-kastély és múzeuma sem. Előbb a felújítás miatt, aztán a műszaki átadás óta sem... Remélhetőleg nem ez a sors vár a felújított Múzeumnegyedre Sopron Fő terén. A Fabricius-ház, a Storno-ház és a Tábornokház összekapcsolása, a belső udvar üvegfedése 3,2 milliárdba került és tavaly nyárra ígérték a nyitást. A kivitelezők már rég levonultak, de nyilvánvaló, hogy senkinek sem érdeke most felkapcsolni a hatalmas komplexumban a fűtést és a villanyt. Ami modern (és pályázható) volt néhány éve, az mára fenntarthatatlanná vált.
Egyébként a Soproni Múzeum igazgatójának is lejár idén a határozott idejű vezetői kinevezése. Vagy ő pályázik újra, vagy valaki más lesz az igazgató, súlyos problémákkal kell szembenéznie. Hiszen ahol a tömegközlekedésen, a közvilágításon, sőt, a futballpályákon és az öltözőkben is spórolni kell, ott a közművelődésre sem jut. És a döntéshozók biztosak lehetnek benne: nem fognak tömegek utcára vonulva kultúráért kiáltani.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.