Érdemes-e kivárni az ingatlanvásárlással?
2024. augusztus 7. 17:00
Vásárlói oldalról felmerülhet a kérdés, hogy az egyre nagyobb kereslet hatására érdemes-e minél hamarabb megejteni az adás-vételt, vagy célszerű kivárni még az ingatlanvásárlással az alacsonyabb hitelkamatokra várva.
Hitelkamatok helyzete
A felmerülő kérdés megválaszolásában van egy tényező, amely mellett nem mehetünk el szó nélkül, az pedig a jelenlegi kamatkörnyezet. A jelenlegi gazdasági környezet értelmében a jegybanki alapkamat folyamatosan csökken. Ennek következtében a lakáshitelek kamatainak a további mérséklődése is feltételezhető.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata, habár folyamatosan csökken, mégsem azonnal érezhető hatása van a lakáshitelek esetén. Az is befolyásoló tényezővel bír, hogy a lakáshitelek kamatainak mérséklődése miatt sokan kivárnak a piacon. Azonban az alapkamat csak egy irányadó mutató: az MNB ennyit fizet a kereskedelmi bankoknak a rövid távra nála elhelyezett betétekért. Habár a jegybank az alapkamat módosításával közvetetten tud hatni a hitelkamatokra, mindezek mellett az alapkamat csökkentése nem eredményezi automatikusan a lakáshitelek kamatainak azonnali mérséklődését.
Sokkal inkább a BIRS az irányadó
A kereskedelmi bankok által nyújtott fix kamatozású lakáshitelek kamatainak meghatározásában nem az alapkamat, hanem a BIRS, azaz a Budapest Interest Rate Swap az irányadó. Röviden, ez a referenciaérték megmutatja, hogy egy évnél hosszabb futamidővel a bankok egymásnak milyen kamat mellett adnának hitelt, és lényegében jelzi, hogy a bankoknak mennyibe kerül a lakáshitelként folyósított pénz. Amikor a hitelintézetek kiszámítják a lakáshitelek ügyleti kamatát, a BIRS értékre alapozzák, és hozzáadják a saját kamatfelárukat, amely fedezi költségeiket és biztosítja nyereségüket. Ebből is következik, hogy a jegybanki alapkamat csökkenésének hatása kevésbé érezhető jelenleg a lakáshitelek piacán.
Mivel a lakáshitelek valódi költségét tehát a BIRS mutató határozza meg, rossz hírünk van: a mutató értéke május közepe óta folyamatosan emelkedik az MNB statisztikái szerint. Május végén az 5 éves BIRS 6,66%, a 10 éves 6,85%, a 20 éves pedig 6,87% volt.
A bankok jelenleg egy másik mutatóhoz, az önkéntes kamatplafonhoz is kötik a lakossági hitelek esetén a teljes hiteldíj mutatót. 2024 januárjától 7,3 százalékos szinten maximálják a THM értékét. Ez alapján a bankok a kötött ügyletek után egyre kevesebbet nyernek.
Várható a lakáshitelek csökkentése?
Mindezeket összefoglalva a gazdasági előrejelzések és ok-okozati összefüggések alapján egyelőre nem várható, hogy a lakáshitelek kamata valamelyest csökkenjen. A lakáshitelek árát jelenleg – és még várhatóan továbbra is – az állami és önkéntes kamatplafonok szabályozzák. Még ha az alapkamat 6% körülire csökken is, amíg a BIRS magas szinten marad, a bankok is a kamatplafon közelében maradnak. (Forrás: Creditline.hu)
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.