OKTV: A diák számára fontos saját határainak a felismerése
2022. június 8. 15:00
Ma más a tétje az Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyen (OKTV) való eredményes szereplésnek, mint az volt a felvételi pontok számításának átalakítása előtt, de a presztízs presztízs maradt. Fontos mutató továbbra is, hogy a középiskolák hány diákjukról mondhatják el, a rangos tantárgyi verseny döntőjéig jutott. Nem véletlen, hogy az Oktatási Hivatal külön listát állít az OKTV döntőseit delegáló iskolákról. A soproni Líceum öt döntőssel büszkélkedhet, míg a Széchenyi-gimnázium kettővel, a kőszegi Jurisich Miklós Gimnázium és Kollégium hárommal, a Soproni Szakképzési Centrumhoz tartozó csornai Hunyadi János Technikum ugyancsak hárommal – hogy csak a szomszéd "várakat" nézzük.
Idén az OKTV-t huszonnyolc tárgyból rendezték meg, összesen 17.900 diák jelentkezett a versenyre. Miután egy diák több tárgyból is indulhatott, a nevezések száma összesen 23.908 volt. A tanulók 562 középiskolát képviseltek, de csak 207 intézményből került ki OKTV-döntős diák. Ezek az iskolák lennének az úgynevezett versenyistállók? Mit üzen a legnagyobb magyar tantárgyi verseny döntőseinek száma? Erről kérdeztük Tölli Balázst, a soproni Líceum igazgatóját.
– Az OKTV a tantárgyi megmérettetések csúcsversenye, akkor is, ha ma már teljesen más motiválja a diákokat a jelentkezéskor. Míg korábban egy OKTV döntős diák gyakorlatilag felvételt nyert az általa választott felsőoktatási intézménybe, tehát erős motivációja volt a versenyen való részvételre, ma azzal, hogy két nyelvvizsgával vagy emeltszintű érettségikkel úgyis a maximum többletpontszámot érik el, ez a körülmény már nem játszik szerepet. A diákok mégis elmennek az OKTV-re, a tanárok pedig felkészítik őket. És ez nagyon jól vagy így! Mert most az az üzenete ennek a csúcsversenynek, hogy nagyon sok diák számára maga a megmérettetés, a presztízs számít, vagy akár a saját határainak a felismerése. Elmegy, mert tudni akarja, hogy választott tárgyából valóban olyan felkészült-e, mint azt érzi – fogalmaz Tölli Balázs.
A nagy múltú Líceum igazgatója szerint a felkészült diák egyfajta hívást érez a megmérettetésre - s milyen szépen is mondja a nyelvünk –, ebből alakul majd ki a hivatása. Iskola pedig aligha adhat többet egy diáknak, minthogy rávezeti a neki való hivatás útjára.
– A versenynek van még egy pozitív gyakorlati hozadéka – emeli ki Tölli Balázs. – A diákok megtanulhatnak élni a tudásuk és a képességiek adta lehetőségekkel; az OKTV lehet az előszobája a későbbi ösztöndíjpályázataiknak, amik újabb és újabb lehetőségeket nyitnak meg előttük.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.