Így készült: ívóhely és ivadéknevelő a Marcal partján (GALÉRIA)
2022. március 24. 14:01
A projektgazda megyei horgász szövetségének 90 tagegyesülete van, és 2021-ben 27 ezer 678-an váltották ki az állami horgászjegyet. A szövetség jelenleg 4295,8 hektár természetes vízterületen gazdálkodik. A szövetség 2021-ben mintegy 120 millió forint értékben telepített halat halgazdálkodási vízterületeibe. Egy sikeres ívás azonban felér 10 telepítéssel, ezért rendkívül nagy gondot kell fordítanak az ívóterületek megőrzésére, állapotuk javítására.
A Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége 2020 ősz folyamán kapta meg a támogató okiratot a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Irányító Hatóságától, mely által lehetővé vált, a Rába és a Marcal hullámterében hal élő- és ívóhely, valamint ivadékbölcső kialakítása. Az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában 22 millió 616 ezer 347 forintot kapott. Eredetileg a fenti összeg a projekt megvalósítási költségének 50%-át jelentette volna, azonban az időközben jelentősen megnövekedett költségek az önrész növekedését jelentették. A Magyar Országos Horgász Szövetség, mint konzorciumi tag jelentős segítséget nyújtott, hogy a megemelkedett költségek ellenére is megvalósíthassuk a beruházást.
A projekt végül 59 millió 640 ezer forintba került, melyből a Magyar Országos Horgász Szövetség 23 millió 521 ezres, míg a szövetség 13 millió 502 ezres önrészt vállalt.
A Marcal folyó a Rába halfajainak is kedvelt ívó helye. A tavaszi időszakban ezért nagy tömegben vándorolnak a halak a folyón felfelé. A duzzasztó fölött a bal parton a Marcal belvíz csatornáig terjedően egy mélyterület helyezkedik el, mely kedvező a halak szaporodására. Napjainkban azonban annyira megváltozott a vízjárás, hogy funkcióját csak emberi beavatkozás után tudja ismét betölteni. Ehhez pályázott szövetség a Magyar Országos Horgász Szövetséggel karöltve, hogy zsilipek segítségével ugyan, de a terület ismét betöltse ívó- és ivadéknevelő szerepét.
A vízjárás ősszel tette lehetővé az építkezés megkezdését, mely során két zsilip épült meg és a depónia átkotrásával és kisebb tereprendezéssel a jelenlegi duzzasztás mellett is elönthetővé vált a terület. Ívási és ivadéknevelési időszakban a vízkivételi műtárgy nyitva lesz, a vízszinttartó zárt, illetve fojtott állapotban, az ivadék megerősödését követően a lecsapoló műtárgy nyitásával a halak visszaengedhetők lesznek az anyamederbe.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.