Ma kerül adásba a Sopron hűségéről forgatott film (VIDEÓ)
2022. június 4. 15:00
Különleges filmpremierrel készül a nemzeti összetartozás napjára a Duna. Az 52 perces dokumentumfilm Magyarország első, sorsdöntő soproni népszavazásáról és előzményeinek történetéről szól. 1921. december 14–16. között a helyi magyarság, valamint a régióban élő németek és horvátok többsége voksolt arra, hogy az 1919-ben Ausztriához csatolt terület mégis Magyarországhoz tartozzon - írja a film ajánlójában az MTVA Rendezőként és forgatókönyvíróként Bárány Krisztián jegyzi a Filmever Stúdió produkcióját.
A soproniak és a Sopront szeretők számára nemcsak a film tartalma miatt lesz különösen fontos a film, hanem a képei miatt is, hiszen a stáb forgatott a Soproni Múzeumban, a Soproni Egyetem Központi Könyvtár és Levéltárban, valamint az Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában és a Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltárában is.
A film szakértő történészek – Ujváry Gábor, Tóth Imre, Sarkady Sándor, Dominkovits Péter, Fiziker Róbert, Krisch András – közreműködésével, eredeti dokumentumok alapján mutatja be azt a rögös utat, amely az elcsatolásra ítélt Sopronból a leghűségesebb városba vezetett. Az alkotók a korabeli forrásokból merítve készítettek illusztrációkat, melyekben színészek és hagyományőrzők is közreműködtek.
A nézők a selmeci-soproni főiskolás, ifj. Krug Lajos szemszögéből láthatják a korabeli eseményeket és a városban uralkodó hangulatot. A film az 1919 és 1921 között történésekkel mutatja be, milyen volt Sopron a sorsdöntő népszavazás előtt, miről és hogyan gpndolkodtak a soproniak. Szó esik a tüntetésekről, a második ágfalvi csatáról, az összecsapásban elesett erdőmérnök hallgatóról, Machatsek Gyuláról és a referendum előkészítésének menetéről is.
A téma jeles kutatóinak munkája tette lehetővé, hogy eredeti dokumentumok alapján táruljon fel az a rögös út, amely az elcsatolásra ítélt Sopront a leghűségesebb várossá tette. Az alkotók a korabeli forrásokból merítve készítettek illusztrációkat a színészek és hagyományőrzők közreműködésével. Számos olyan anyagot használtak fel a forgatókönyv írásakor, amelyek korábban egyáltalán nem, vagy csak a kutatók körében voltak ismertek.
A csatorna és a filmet ajánlók szerint hiánypótló dokumentumfilm készült, ami nemcsak hitelesen idézi meg a trianoni békediktátum aláírása előtti időszakot, hanem közelebb is hozza azt a ma emberéhez; egyfajta vallomás a hazaszeretetről. A Nemzeti Filmintézet támogatásával létrejött alkotás producerei Maruzs Roland és Bárány Krisztián, az illusztrációk főszereplője Horváth Márk, a filmzenét a Príma-díjas zeneszerző, Cseh István jegyzi, a film narrátora a Kossuth-díjas színművész, Reviczky Gábor.
Az országos premier június 4-én, 19.40-kor lesz a Dunán.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.