A pandémia után megugrott a perek száma, sok az embercsempész is
2023. május 10. 10:00
Az országos tendencia Győrben is megmutatkozott a bíróságon: 2,8 százalékkal kevesebb ügy érkezett a Győri Törvényszékre és a vármegye járásbíróságaira dr. Senyei György OBH-elnök beszámolója szerint. Ám amint arról tegnapi beszámolónkban is olvashattak, ez ténylegesen nem csökkentette ilyen arányban a bírói terheket, mert a statisztikát alkotó ügyeknek egynegyede csak a peres ügy, viszont ezek az eljárások az időigényesebbek. A perek száma pedig már növekedett, nem csökkent.
Az ítélőtáblán kis mértékben a teljes ügymennyiség növekedett 2021-ről 2022-re – számolt be tegnap Győrben az OBH elnöke.
Az adatok azt is megmutatják, hogy a bírók az előttük „görgetett” hátralékból valamennyit le tudtak tavaly faragni, mert kevesebb ügy érkezett, mint amennyit befejeztek. Ez számokra is lebontották: a Győri Törvényszéken 41.013 ügyet fejeztek be tavaly, míg 40.648 érkezett, így az ügyhátralék 5,1 százalékkal csökkent. A Győri Ítélőtáblán 1575 ügyet fejeztek be 2022-ben, helyettük 1547 új érkezett, vagyis csökkent a „restancia”.
Ahogy minden évben, úgy idén is vizsgálták az ügyek megalapozottságát, valamint azt, hogy kellő időben sikerült-e őket befejezni, mert az elhúzódás nem kívánatos társadalmi jelenség. Senyei György hangsúlyozta: három évvel ezelőtt országos intézkedést rendeltek el a két éven túl húzódó ügyek számának csökkenése érdekében. Ennek sikerét mutatja, hogy 2020 szeptembere óta a csökkenés elérte országosan a 43,3 százalékot, a Győri Törvényszéken pedig az átlagosnál magasabb 50,4 százalékot. A Győri Ítélőtáblán tavaly év végén 6 darab 6 hónapon túli peres ügy volt folyamatban, ami szintén kedvező mutató az elnök szerint.
A társadalmi elfogadottságot az állampolgárok által kért jogorvoslatok is visszatükrözik, ez a kép pedig szintén pozitív az elnök szerint és helyben jobb az országos átlagnál. A járásbíróságokon a polgári és gazdasági ügyek 93,6 százaléka, a törvényszéken ugyanezeknek 91 százaléka esetében az ügyfelek nem fordultak a felsőbb bírósághoz vagyis elfogadták a határozatot.
Az ítélőtábla tavaly 929 ügyet fejezett be, mint ismert, erre a felső fórumra öt megyéből – Vasból, Veszprémből, Komárom-Esztergomból, Fejérből és Győr-Moson-Sopronból – érkeznek az ügyek. Tavaly összességében a legtöbbet Fejér vármegyéből szignálták a bírákra dr. Széplaki László elnök tájékoztatása szerint, de a büntetőügyeket nézve Győr-Moson-Sopron „vezet”.
A Győri Törvényszéket érintő részletekről dr. Somogyi Zoltán elnök számolt be. Amint már utaltunk rá: a nagy „ömlesztett” aktamennyiségen belül a perek száma inkább nőtt, mint hogy csökkent volna és ez különösen igaz a büntetőperekre. A Covid-időszak elmúltával a járásbíróságra érkező ilyen eljárások mennyisége másfélszerére ugrott, míg a törvényszék első fokú ügyeit nézve kétszeres az emelkedés.
Az elnök leszögezte: meg fognak birkózni ezzel a teherrel, de ez előrevetíti például azt, hogy az ügyek előrehaladtával az ítélőtáblára is több per fog érkezni, hiszen a törvényszékről például életelleni ügyek odakerülnek másod fokra.
A jelentős növekedés egyik oka Somogyi Zoltán szerint az, hogy a Covid idején a bíróságra járás feltételei is korlátozottabbak voltak. A másik, hogy a statisztikát ebben a megyében jelentősen befolyásolja az illegális migrációval járó embercsempészet. Ezek jellemzően nem elhúzódó ügyek, de a bennük rejtőző külföldi szál bonyolítja az elbírálást, nem beszélve a tolmácsolással járó többletköltségekről.
Senyei György beszélt többek között arról is, hogy az elmúlt időszakban felértékelődött az informatikai fejlesztések szerepe, és a pandémiával összefüggésben egyre többször éltek a bíróságok a távmeghallgatás lehetőségével. A Győri Törvényszéken és járásbíróságokon 926, az ítélőtáblán 48 távmeghallgatást tartottak, ez pedig fel is gyorsította az eljárásokat.
Az ujszonalunk.com nem valamivel, valakikkel szemben, hanem egyetlen eszmével azonosulva határozza meg önmagát, ez a tisztességes újságírás, amit olvasói naponta számon is kérhetnek tőle. A hátteret, a függetlenséget garantáló támaszt a Felvidék egyetlen magyar nyelvű napilapjának kiadója adja. A portált helyiek írják, helyieknek. Annak a jól összeszokott csapatnak a tagjai, akiket korábbról ismerhetnek és el is érhetnek. Tiszta hangon, a régi tisztességgel szólalunk meg, nyilvánosságot adva mindenkinek, hogy valós problémákat tárjunk fel, és közösen keressük a megoldást, ütköztetve a különböző nézőpontokat. Így akik fontosnak tartják független helyi sajtó létét, a magukénak érezhetik az ujszonalunk.com -ot, és teret is kapnak benne. Reméljük, hogy sokan gondolják most így: „Erre vártunk!” Fennmaradásunkat, a regionális, független újságírást minden egyes olvasói forint segíti, amit köszönettel fogadunk.
Ha Ön is támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.